Jak począć dziecko?

Pytanie o to, jak począć dziecko zwykle powoduje uśmiech i falę komentarzy, w których przytaczane są zwykle stereotypy, nie mające zupełnie swojego potwierdzenia w rzeczywistości. Tymczasem sens tego pytania jest głębszy, niż się większości z nas wydaje, gdyż począć dziecko wcale nie jest sprawą prostą. Wiedzą o tym szczególnie ci, którzy starają się bezskutecznie o dziecko przez kilkanaście lat.

Naturalne poczęcie

Zdrowa kobieta i zdrowy mężczyzna powinni począć dziecko do roku starań. Po tym czasie należ zgłosić się do specjalisty celem zdiagnozowania przyczyn niemożności zajścia w ciąże. Niekiedy wystarcz zmiana trybu życia, i problem znika. Często jest jednak tak, że wiążą się z tym choroby, których leczenie wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli para decyduje się na dziecko, powinna podejmować do skutku współżycie nie rzadziej niż co trzeci dzień.

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Tak naprawdę w ciążę można zajść tylko w dzień owulacji, jednak jego data nigdy nie jest tak naprawdę pewna nawet u kobiet, które regularnie miesiączkują. Ma na to wpływ wiele czynników, takich jak przyjmowanie leków, długotrwały stres czy nawet spożywanie alkoholu. Jeśli chodzi o mężczyzn, duże znaczenie ma jakość nasienia. Najlepszej jakości jest u mężczyzn, którzy podejmują regularne współżycie, uprawiają sport i są wolni od nałogów. Warto pamiętać, że stres jest skutecznym czynnikiem blokującym zajście w ciążę. Nie oznacza to, że jest on cudownym środkiem antykoncepcyjnym.

Nie bez powodu pary długotrwale starające się o dziecko słyszą dookoła, żeby sobie „odpuścili”, zrelaksowali się i nie myśleli tylko o dziecku, ale aby pomyśleli głownie o sobie. W większości powoduje to irytację, jednak warto się nad tym zastanowić. Najnowsze badania wykazały, że prawdopodobieństwo poczęcia dziecka zwiększa osiągnięcie orgazmu przez kobietę. Powstałe w wyniku tego skurcze powodują sprawniejsze przemieszczanie się plemników do komórki jajowej. Kobiece narządy wytwarzają wówczas dodatkowe porcje śluzu, przez co plemniki mają też większe szanse przeżycia.

Post Author: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *