Czy cukrzyca wpływa na płodność?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, której podstawowym objawem jest hiperglikemia. Owe objawy mogą pojawić się zarówno na czczo jak i po spożyciu niewłaściwego posiłku. Cukrzyca ma wpływ na wiele różnych funkcji ludzkiego organizmu. Mowa o retinopatii, chorobach związanych z układem krążenia, układem pokarmowym jak również z układem rozrodczym. Z uwagi na to, że cukrzyca dotyka coraz młodsze osoby, to tym samym jej wpływ na obniżenie płodności zatacza coraz szersze kręgi.

Cukrzyca i problemy z płodnością u mężczyzn

Mówiąc o problemach seksualnych mężczyzn, wskazujemy na brak zdolności do odbycia stosunku lub też do wytwarzania właściwej jakości nasienia. Na przestrzeni ostatnich lat przeprowadzono szereg badań i tym samym potwierdzono, że występowanie cukrzycy ma bardzo duży wpływ na możliwości rozrodcze, na płodność mężczyzn. W tymże aspekcie należy wskazać na takie elementy jak:

  • – jakość genetycznego materiału plemników
  • – jakość nasienia
  • – problemy z uzyskaniem erekcji

Można mówić o zaburzeniach naczyniowych, które są związane z dysfunkcjami śródbłonka naczyniowego. Wraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej występuje również dyslipidemia. To ma bezpośrednie przełożenie na wystąpienie znaczących utrudnień w uzyskaniu erekcji. Poza tym również u większości diabetyków mamy do czynienia ze znacznym obniżeniem poziomu testosteronu, co także ma ogromne znaczenie dla funkcji seksualnych.

kamagra paczkomat

Cukrzyca i problemy z płodnością u kobiet

Występowanie cukrzycy ma bardzo duże znaczenie także dla płodności kobiet. W tym względzie także należy wskazywać na zaburzenia hormonalne. Jeśli bowiem mamy do czynienia z nadmierną podażą insuliny, to wówczas może dochodzić do zjawiska hiperandrogenizmu. To z kolei przekłada się na zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu policystycznych jajników. Pacjentki, u których stwierdzona jest cukrzyca, mają do czynienia ze skróconym okresem rozrodczym. Poza tym znacznie wcześniej może u nich wystąpić menopauza. Jeśli już dana kobieta zajdzie w ciążę, to jej utrzymanie jest znacząco utrudnione. Ryzyko wystąpienia poronienia jest tutaj bardzo duże.

Tym samym cukrzyca ma bardzo duże znaczenie dla płodności mężczyzn jak i kobiet. Walka z nią, ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, ustabilizowanie gospodarki węglowodanowej jest jednym z kluczowych elementów pozwalających zwiększyć swoje szanse na posiadanie własnego potomstwa. Jednakże owe szanse i tak znacznie maleją w obliczu występowania cukrzycy. Warto zatem zadbać o to, aby ograniczyć możliwość wystąpienia tej choroby.

Post Author: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *