Związek z osobą z niepełnosprawnością

Miłość nie ma względu na żadne ograniczenia. Wiemy o tym nie tylko z literatury, ale również z obserwacji otaczającej nas rzeczywistości. Bez wątpienia każdy człowiek zasługuje na miłość i szczęście, a dysfunkcje natury fizycznej czy psychicznej nie powinny stawać temu na drodze. Niemniej prawdą jest, że w takich związkach nie zawsze jest kolorowo i nie sposób ominąć pewnych problemów, które prędzej czy później będą miały miejsce. Ale patrząc z drugiej strony, to związki dwojga ludzi w pełni sił też są pełne wzlotów i upadków, dlatego ten argument nie jest tak naprawdę argumentem. Życie z osobą z niepełnosprawnością wymaga bez wątpienia pewnych poświęceń z obu stron. Często jest tak, że to właśnie sami niepełnosprawni odbierają sobie prawo do szczęścia i miłości.

Związek czy obciążenie?

Częstym argumentem jest to, że nie chcą być obciążeniem dla drugiej osoby oraz fakt, iż boją się współczucia i trwania w związku z litości. Takie myśli towarzyszą im na co dzień i skutecznie uniemożliwiają tworzenie przyszłości z drugą osobą. A prawda najczęściej jest taka, że dla osoby zakochanej ograniczenia nie mają najmniejszego znaczenia. Owszem, jest więcej kwestii, nad którymi należy się zastanowić, ale nie oznacza to, że bramy miłości są zamknięte na cztery spusty. Cielesność człowieka to tylko mała część jego całej egzystencji. Statystycznie dużo bardziej zależy nam na poczuciu bezpieczeństwa, stabilizacji, miłości i zrozumienia. A przecież do tego nie jest nam potrzebne sprawne ciało. Trzeba przyznać, że takie związki mają najwięcej problemów nie z samym faktem niepełnosprawności w związku, lecz ze stereotypami i opinią społeczną. To, jak inni nas postrzegają może być przyczyną niepotrzebnych stresów, jednak prawdą jest, że nie jesteśmy w stanie tego uniknąć.

Kontrowersyjna seksualność

Najwięcej kontrowersji wzbudza seksualność osób z niepełnosprawnością. A przecież temat ten nie powinien interesować nikogo z zewnątrz poza samymi zainteresowanymi. Seksualność osób z niepełnosprawnością jest ogólnie postrzegana jako coś nierzeczywistego, a często wręcz niemożliwego. Badania jednak wykazują, że funkcje seksualne u tych osób najczęściej pozostają bez zmian, oczywiście w zależności jakie funkcje uległy uszkodzeniu w wyniku choroby. Osoby te jak każde inne odczuwają potrzeby seksualne, które mają prawo zaspokajać w przyjęty przez siebie sposób. Społeczeństwo musi nabrać przekonania, że oprócz barier architektonicznych należy też usuwać bariery społeczne i psychiczne względem osób z niepełnosprawnością.

Post Author: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *