Związek kohabitacyjny

Forma związku, na jaką decyduje się dwoje dorosłych i dojrzałych ludzi jest generalne tylko i wyłącznie ich sprawą i powinna to być ich świadoma decyzja. Nie każdy czuje potrzebę wstępowania w formalny związek małżeński, a niektórzy uznają go wręcz za czynnik odpowiedzialny za rozpad ich związku. W ówczesnych czasach bardzo popularne jest zawieranie związków kohabitacyjnch. Polegają one na tym, że dwoje ludzi decyduje się na wspólne życie na zasadzie wzajemnego porozumienia, które nie jest w żaden sposób udokumentowane formalnie.

Kontrowersyjny związek

W Polsce jest to temat, który obecnie wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ wielu przeciwników takich związków argumentuje swoje stanowisko tym, rodzina to mąż i żona połączeni świętym węzłem małżeńskim. Jest  to związane z religią i wyznawaną wiarą, jednak trzeba pamiętać, że nie każdy z nas musi być człekiem wierzącym. Po drugie wiele par nie chce formalizować swojego związku, ponieważ nie jest im to do niczego nie potrzebne. Są i tacy, którzy twierdzą że nie stać ich na ślub. Z prawnego punktu widzenia nie ma obowiązku zawierania formalnych związków małżeńskich. Jednak w naszym kraju wciąż pokutuje przeświadczenie, że ciąża jest przymusem do ślubu. Owszem, z pewnych względów formalny związek jest pewnym uproszczeniem dla dziecka, choćby nawet w kwestii nazwiska. Jednak nie jest to aż tak bardzo istotny powód, z którym nie można poradzić sobie w inny sposób.

Podział społeczny

Na temat związków kohabitacyjnych społeczeństwo jest podzielone. Starsze wiekiem osoby zupełnie nie rozumieją młodzieży, która nie chce się żenić czy wychodzić za mąż. Uważają, że jest to wręcz ich obowiązek, a życie na „kocią łapę” to wstyd i hańba. Młodzi natomiast nie czują już takiej presji i wolą zaczekać z ta decyzją. Taka postawa z pewnością zaoszczędziła wielu młodym parom przykrych i kosztownych doświadczeń związanych z procedurą rozwodową. W każdym związku najważniejsze jest uczucie, które łączy dwojga ludzi. Oni sami wiedzą najlepiej, jaka forma związku jest dla nich najodpowiedniejsza.

Post Author: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *