Zdrowie seksualne – jak o nie zadbać?

Pojęcie zdrowia seksualnego na pewno jest jednym z kluczowych w naszej codzienności. De facto jednak w tym względzie większość z nas nie chce mówić o sobie i o swoich problemach, o swoich niedomaganiach. Nawet perspektywa wizyty lekarskiej nie zmienia owej sytuacji. Bez wątpienia mowa jest o sytuacjach intymnych, nieco krępujących, ale jeśli nie zdamy sobie sprawy z faktu, że zdrowie seksualne jest czymś ważnym, że należy o nie odpowiednio dbać, to prędzej czy później również i my będziemy przeżywać pewne trudności w tym względzie. Czym jest owo zdrowie seksualne i jak należy je rozumieć? Na pewno nie należy tu mówić tylko i wyłącznie o zdolności do rozmnażania się, do prokreacji. To znacząco ograniczenie tego pojęcia. Seks jest czymś, co nie tylko służy nam do prokreacji, ale co wpływa na zdrowie w jego ogólnym rozumieniu, co wpływa na nasze zdrowie fizyczne jak i jego sferę psychiczną.

Na wysokim poziomie

Zdrowie seksualne utrzymywane na wysokim poziomie przyczynia się do poprawienia naszej sprawności fizycznej oraz psychicznej, opóźnia procesy starzenia, wpływa na oddalenie perspektywy różnych groźnych chorób. Tym samym można mówić tylko i wyłącznie o samych korzyściach. Mówiąc o takim pojęciu, jakim jest zdrowie seksualne, wskażemy na to, że rządzi się ono określonymi prawami, a w nomenklaturze jest ono zależne od medycyny, od tradycji jak również od pewnych uwarunkowań kulturowych. Mowa jest oczywiście w głównej mierze o światowym wymiarze owego zdrowia seksualnego. Skoro mowa jest o zdrowiu seksualnym, to jednocześnie też chcemy wskazać na występowanie określonych zaburzeń w tejże sferze.

Do jakich zaburzeń seksualnych dochodzi najczęściej? Oczywiście można mówić o pewnych zaburzeniach odnoszących się zarówno do mężczyzn jak i do kobiet. Można jednakże mówić o pewnych zaburzeniach natury seksualnej odnoszącej się tylko i wyłącznie do jednej czy też do drugiej płci. W przypadku zaburzeń kobiecych, najczęściej stykamy się z brakiem potrzeb seksualnych, z ich zmniejszeniem, zmniejszonym nawilżeniem pochwy lub brakiem takiej lubrykacji, odczuwaniem bolesności w trakcie stosunku. W mniejszym stopniu stykamy się także z pochwicą, wstrętem do partnera, do seksu, brakiem możliwości uzyskania orgazmu lub poważnymi trudnościami w tymże względzie. W odniesieniu do mężczyzn należy mówić o wytrysku nasienia przed stosunkiem lub też przedwczesnym wytrysku, dyspareunii, opóźnionym wytrysku nasienia, zaburzeniach erekcji, braku ochoty na seks lub też nadmiernej ochocie na zbliżenie seksualne.

Życie codzienne a seks

W związku z tym, że współczesny człowiek prowadzi tryb życia, który ma coraz bardziej zgubny wpływ na jego funkcje seksualne, to tym samym należy wskazać na to, że owe problemy natury seksualnej pojawiają się coraz częściej i coraz trudniej jest je wyeliminować. Najtrudniej jest jednak do owych problemów się przyznać. Ilość osób zgłaszających się ze swoimi problemami seksualnymi do specjalistów jest bardzo znikoma, a tymczasem szybka interwencja staje się w tym miejscu czymś kluczowym.

Post Author: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *