Zbyt wczesna inicjacja seksualna

Seksualność towarzyszy człowiekowi niemal prze całe życie. Jest zupełnie naturalnym odruchem zdrowego organizmu i nie warto z nią walczyć, lecz należy nauczyć się nad nią panować. Poważna w skutki może okazać się niewystarczająca wiedza na ten temat. Dlatego warto rozmawiać z dorastającymi dziećmi na tematy z pozoru trudne. Lepiej, jeśli mają one rzetelne źródło wiedzy na temat seksu i jego konsekwencji. Wielu rodziców popełnia błąd pozostawiając dzieci samym sobie w tym temacie.

Nastolatek a seks

W pewnym wieku seksualność będzie ich ciekawić i fascynować, w związku z czym będą szukać na ten temat informacji albo wśród rówieśników, albo w sieci, co jest niebezpieczne, gdyż nie wiadomo na jakie treści tam trafią. Z przeprowadzanych badań wynika, iż coraz młodsi ludzie podejmują decyzje o rozpoczęciu współżycia seksualnego zupełnie nie licząc się z konsekwencjami. Przybiera to nawet rangę problemu społecznego, gdyż wzrasta odsetek nieletnich uczennic w ciąży i co raz więcej młodych ludzi ryzykuje swoje życie narażając się na kontakt z nosicielami chorób genetycznych. Pobudki podejmowania inicjacji seksualnej też nie są zbyt rozsądne z punktu widzenia dobra osób decydujących się na seks.

Imponowanie rówieśnikom

Najczęściej chcą zaimponować rówieśnikom lub poddają się presji partnera bądź partnerki jako dowód miłości. Prawdą jest, że każdy człowiek przywiązuje ogromną wagę pierwszemu stosunkowi seksualnemu. Niepowodzenie w tej kwestii może wiązać się nawet z problemami psychicznymi, które towarzyszą przez całe życie. Warto zwrócić uwagę, że ówczesne media i Internet są przepełnione seksualnością w agresywnej i wyzywającej formie. Ogólny dostęp do treści pornograficznych może wykształcić w młodych ludziach obraz seksu jako agresywnego aktu, mającego na celu zapewnienie przyjemności. Często przybiera to formę niewykonalnych, aranżowanych scen, które zupełnie nie mogą mieć miejsca w rzeczywistym świecie. Próby naśladownictwa mogą skończyć się wręcz tragicznie, zarówno pod względem fizycznym jak również psychicznym.

Takie nieprzyjemne zbliżenia mogą prowadzić do zaniżenia samooceny, zupełnej niechęci do własnej seksualności, co z kolei może skutkować samookaleczeniem, depresją czy nawet próbami samobójczymi. Oczywiście w filmach niskobudżetowych młody człowiek nie znajdzie informacji o tym, że seks z przypadkową osobą może skutkować chorobą weneryczną czy niechcianą ciążą. Dominacja potrzeb fizycznych nad gotowością psychiczną do podjęcia współżycia może skończyć się wieloletnią terapią u psychologa. Dotyczy to zarówno dziewcząt jak i chłopców.

Post Author: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *