Ten pierwszy raz

Decyzja o podjęciu współżycia seksualnego jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Pociąga za sobą szereg konsekwencji, z którymi będziemy musieli sobie poradzić. Nie zawsze jest to aspekt negatywny. Rozpoczęcie współżycia to odpowiedź na naturalne potrzeby seksualne każdego człowieka. Dobrze jest, jeśli młody człowiek jest świadomy wszelkich możliwych konsekwencji płynących z seksu. Niemniej jest to też bardzo stresujący aspekt wchodzenia w dorosłość i niesie ze sobą wiele obaw.

Dobrze jest, jeśli pierwsze zbliżenie jest przemyślane i ma miejsce z odpowiednią osobą, która nas nie skrzywdzi. Jest to ważne nie tylko ze względu na fizyczność, ale również psychikę. Bowiem urazy powstałe w trakcie pierwszej inicjacji seksualnej mogą spowodować walkę ze swoją seksualnością, co oznacza degradację własnych potrzeb.

Czego boi się młody człowiek?

Z badań wynika, że młodzież najbardziej boi się bólu związanego z pierwszym współżyciem. Okazuje się jednak, że ból w tym przypadku nie jest obligatoryjny i każdy będzie odczuwał to inaczej. U dziewcząt bolesne może być przerwanie błony dziewiczej, ale nie jest to regułą. Ogromne znaczenie ma również presja społeczna i atmosfera wychowawcza. W rodzinach o konserwatywnych poglądach seks jest zwykle tematem tabu. Najczęściej w ogóle się o nim nie rozmawia, a jeśli już to w kontekście jego negatywnych aspektów. Szczególną blokadą zwłaszcza dla dziewcząt jest strach przed zbyt wczesną ciążą. Niebezpieczne są mity i stereotypy na ten temat. Większość nastolatek uważa, że nie można zajść w ciążę podczas pierwszego razu. Z medycznego punktu widzenia jest to bzdura. Dziewczyna, która już miesiączkuje jest z biologicznego punktu gotowa na poczęcie dziecka. Bez względu czy jest to pierwsze współżycie czy dziesiąte z kolei.

Właściwe zabezpieczenie

Mitem jest też przekonanie, że w ciążę można zajść w wyniku uprawiania seksu w tradycyjnej pozycji. Według znacznej części nastolatków każda inna pozycja jest antykoncepcją. Wierzą, że grawitacja sprawi, że plemniki nie dostaną się do komórki jajowej. Domeną pierwszej inicjacji seksualnej jest też w powszechnym przekonaniu ból. Ma on związek najczęściej z barkiem dostatecznej wiedzy na temat seksualności człowieka i wiąże się z pośpiechem. Tymczasem pierwsza inicjacja seksualna powinna odbywać się z atmosferze wzajemnego zaufania, poczucia bezpieczeństwa i intymności. Powinna też wynikać z autonomicznej decyzji obu stron, a nie ponagleniami znajomych czy chęcią zaimponowania rówieśnikom. Nieprawidłowe pobudki i brak podstawowej wiedzy może spowodować opłakane skutki odczuwane przez całe dorosłe życie.

Post Author: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *