Seks w ciąży – czy jest wskazany?

Wiele par ma spore obawy przed tym czy seks w trakcie ciąży będzie bezpieczny dla rozwijającego się dziecka. Owe obawy oczywiście są naturalne, aczkolwiek tak naprawdę nie mają swojego potwierdzenia w rzeczywistości. Seks w ciąży nie tylko nie jest zabroniony, ale wręcz można mówić o tym, że jest on wskazany. Dzięki niemu nastroje kobiece i jej samopoczucie będzie jeszcze lepsze, a związek będzie trwalszy. Oczywiście w tejże kwestii należy zapytać lekarza o to czy nie ma żadnych przeciwwskazań. W pewnych przypadkach może istnieć zagrożenie dla zdrowia dziecka i wówczas należy się powstrzymać.

Dlaczego seks w ciąży nie stanowi zagrożenia dla dziecka?

Wydawać by się mogło, że rozwijające się dziecko jest narażone na jakieś obciążenia, że może dojść do jego uszkodzenia. Jest to jednak tylko pozorne spostrzeżenie, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Dlaczego więc seks nie stanowi w ciąży zagrożenia dla dziecka? Powodów ku temu jest co najmniej kilka. Oto one:

– mięśnie macicy kobiety bardzo dobrze chronią dziecko,

– elementem chroniącym płód jest także łożysko oraz czop śluzowy,

– skurcze macicy, z którymi mamy do czynienia podczas stosunku dziecko nie odczuwa jako coś groźnego, ale wyłącznie jako pewne kołysanie.

Tym samym nie mamy do czynienia z niczym groźnym dla dziecka. Istnieje pewna obawa wśród par, że w wyniku stosunku seksualnego może dojść do poronienia. Tymczasem nie ma żadnych dowodów na to, że seks wpływa na poronienie. Dochodziło do poronień także w przypadku par, które nie współżyły w trakcie ciąży.

Seks w pierwszym trymestrze

Obawy, o których mowa jest w tym miejscu w sposób szczególny są związane ze współżyciem w pierwszym trymestrze ciąży. To bardzo szczególny czas, w którym dziecko de facto jest bardziej narażone na różne negatywne czynniki. Jednakże jeśli chodzi o seks w pierwszym trymestrze ciąży, to nie tylko nie ma większych przeciwwskazań, co nawet można mówić o pewnych korzyściach z tym związanych. Do owych korzyści na pewno można zaliczyć takie aspekty jak:

– nie ma dużego brzuszka i tym samym nie przeszkadza on w odbyciu udanego stosunku,

– pewne krągłości w niektórych częściach ciała stają się jeszcze bardziej seksowne i podniecające,

– narządy płciowe są w tym czasie bardziej ukrwione, co ma przełożenie na możliwość odczuwania większej przyjemności

W pierwszym trymestrze ciąży jak również i w trakcie całej ciąży możemy mówić o zwiększonej wrażliwości kobiecych piersi. Należy mieć to na uwadze podczas ich dotykania oraz pieszczot. Jest to oczywiście korzystne w kontekście możliwości uzyskania większej przyjemności, ale z drugiej strony mogą być one bardziej podatne na ból, a to może zdecydowanie obniżyć komfort seksu.

Seks w trakcie ciąży jest tym elementem, który powinien znaleźć się w codzienności par oczekujących potomstwa. Wbrew wszelkim obawom, nie powinno się rezygnować ze zbliżenia w ciąży. Może to dać znacznie więcej przyjemności, a jeśli lekarz nie zabroni, to tym bardziej nie ma żadnych przeciwwskazań.

Post Author: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *