Seks po menopauzie

18 października obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Powstał po to, by uświadamiać kobietom, że wchodzenie w wiek mocno dojrzały to żaden powód do wstydu, a wręcz przeciwnie może pomóc rozwinąć dotąd nieodkrywane aspekty i doświadczenia w życiu. Jednocześnie ma na celu pokazanie, że mimo nowej sytuacji, poziom naszego libido może być na równie wysokim poziomie jak przed laty, a nasze życie seksualne nie musi zupełnie zaniknąć. Mimo, że menopauza nie zawsze objawia się jednoznacznie, nie jest bardzo skomplikowana do zdiagnozowania. Jej symptomy są lepiej znane niż objawy andropauzy (starzenie się organizmu mężczyzny i stopniowe upośledzenie jego czynności hormonalnej). Od tego momentu kobieta nie może mieć już dzieci, często jest nerwowa, cierpi na uderzenia gorąca, bezsenność, zmęczenie, depresję, drażliwość i spadek libido.

Dlaczego nie mamy ochoty na seks?

Wszystko spowodowane jest wygaśnięciem czynności jajników i spadkiem produkowanych przez nie żeńskich hormonów płciowych – estrogenów i androgenów. Menopauza wiąże się zatem z niższą aktywnością seksualną, lękiem przed seksualnością oraz wiązaniem erotyzmu z negatywnymi odczuciami. Nie należy się jednak martwić, gdyż obecnie wielu lekarzy i psychologów potwierdza, że klimakterium nie jest początkiem starości, a przejściowym okresem w życiu kobiety, bowiem dzisiaj istnieją metody, które pomogą dojrzałym kobietom w dalszym ciągu cieszyć się z udanego życia seksualnego.


Jak pobudzić temperament?

Możemy spróbować stosować zalecenia wielu lekarzy i zaimplementować w naszą dietę pewne leki i suplementy, by odbudować nasze uczucie pożądania. Możemy również spróbować swoich sił w jodze, zumbie, lub innej formie aktywności fizycznej, która pomoże nam ponownie poczuć się kobieco oraz nabrać zapasu nowych sił do życia erotycznego. Menopauza jest naturalną biologiczną zmianą w organizmie kobiety, której nie można zapobiegać. Najważniejsze to mieć świadomość zachodzących zmian i regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. Oprócz wielu preparatów, suplementów diety, leków łagodzących objawy przekwitania, warto również zainwestować w badania kontrolne. Ważne jest także, by nie zapominać, że to, co przynosi zmiany, może być również doświadczeniem pozytywnym, gdyż wejście w ten nowy okres życia może przynieść nam nowe możliwości.

Post Author: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *